Teraristika

.:Vítejte na stránkách jen o plazech a teraristice:.

Chov krmných zvířat

Potkan

Vzhled,pohlaví a rozmnožování:
Potkani jsou velice podobní myším. Dospělý potkan je 20-25 cm dlouhý,sameček váží asi 700 gramů a samička 500 gramů. Potkani se dožívají až tří let. Stejně jako myši se mohou rozmnožovat každých šest týdnů,avšak lepší je začít až po třech měsících.
Březost trvá 20-23 dní,poté se rodí 10-12 slepých a růžových mláďat. S trochou praxe se po dvou týdnech dají rozpoznat bradavky. U samiček je vzdálenost mezi řitním a pohlavním otvorem asi 15 mm,u samečků vzdálenost mezi řitním otvorem a vyústěním močové trubice asi 40 mm. Samečci potkanů obvykle nebývají vůči sobě agresivní.

 

Odchov mláďat :
Potkany chovejte stejně jako myši. Do laboratorní klece o rozměrech 60x40x20 cm se vejdou asi tři dospělí jedinci s mláďaty. Potkani páchnou mnohem méně než myši,ovšem pravidelné čistění je stejné jako u myší, a to hlavně kvůli případným infekcím z nečistot a různých mikroorganizmů.
Berte je rovněž za kořen ocásku,ale rychle je zase položte,jejich váha je přeci jenom větší než malé myšky.


Krmení terarijních zvířat :
Živé hlodavce zkrmujte vždy v čase plné aktivity krmených zvířat i tehdy ale mohou hlodavci zvířatům ublížit. Pokud dáváte hlodavcům vitamin A nebo D,nemusíte je kombinovat s další potravou.Čas od času je ale dobré nakápnout na myš po jejím částečném sežrání multivitaminový preparát a směs minerálů a stopových prvků.
Myší a potkaní mláďata dávejte do terária co možná nejdříve po oddělení od matky. Mateřské mléko je totiž velice výživné a vytváří poměr vápníku a fosforu 1:1. Kostra v té době ještě neobsahuje příliš mnoho minerálů.
Novorozené myši mohou po oddělení od matky přežít ještě 24 až 72 hodin,ale pokud je zvířata do 24 hodin nesežerou,zabijte je a uložte do mrazáku.

 

Žádné komentáře