Teraristika

.:Vítejte na stránkách jen o plazech a teraristice:.

Články

Bazilišek páskovaný ( Basiliscus vittatus )

     článek Petra Glogara

Po kliknutí na nadpis se článek zobrazí ( jako všude...)
Chov a odchov baziliška páskovaného (Basiliscus vittatus)

Zde najdete pár rad a zkušeností z mého chovu těchto krásných a zajímavých ještěrů. Na internetu toho moc není, tak bych se chtěl s vámi podělit o zkušenosti s chovem.Existuje spoustu druhů bazilišků, já si vybral zrovna bazilišky páskované (Basiliscus vittatus). Samci těchto bazilišků dosahují délky kolem 60cm, samice 50cm. Maji rádi vodu, proto se volí spíše akvaterárium ale i do obyčejného terária lze dát misku s vodou. K vodě chodí, když se pod lampami vyhřejí nebo když se jdou napít ale většinou přijímají vodu z kapek na dekoraci, při běžném rosení. V volné přírodě žije hlavně u vod.


Vzhled:

Jsou to převážně hnědí, mrštní ještěři. Bazilišci jsou známí tím, že umí běhat po vodní hladině, přičemž mohou dosáhnout i rychlosti 100 km/h. Samic jsou mohutní s  helmou na hlavě a hřebenem na hřbetě a na ocase, mají také zesílený kořen ocasu, kde jsou uloženy hemipenisy a na zadních nohách prenární póry..Samice mají helmu menší a hřeben nemají.

Potrava:
Hmyz přiměřené velikosti, hlavně cvrčci, šváby, sarančata a v létě můžeme nachytat kobylky atd. 1-2x do měsíce můžeme podat myší holata, která jim dodávají vápník v přirozené podobě. Rádi olizují i ovoce např. broskev, meloun. U mě se osvědčil banán.Nesmíme zapomenout na vitaminominerální  přípravky. Používá se např.- Roboran H, NutrimixRep B nebo Roboran pro Exoty. U mě se osvědčil Roboran H, kterým hmyz posypávám. Do vody kapu jednu kapku denně přípravku Turtle Vit.

Chov:
Pro skupinku 1,2-3 je nejlepší akvaterárium rozměrů 150x60x150(d,š,v). Svůj dospělý pár jsem umístil do terária 100x50x100(d,š,v). Nesmíme zapomenout instalovat zdroj UVB záření a výhřevnou žárovku (25-40W), pod kterou by mělo být 28-32 °C a v blízkém okolí 26-30°C. Vlhkost je vhodná udržovat okolo 70-80%. Alespoň 2x denně rosíme, i samotná zvířata. Do ubikace dáme spoustu rostlin, nejlépe původem ze střední Ameriky např.-fíkus, filodendron atd. Silné větve jsou nutností, aby mohla zvířata šplhat. Jednu větev je vhodně umístit i nad nádrž s vodou. Obývá tropické deštné lesy. 6ije jak už jsem zmínil hlavně u vod jak tekoucích tak stojatých.

Rozmnožování:
Bazilišci se rozmnožují v období dešťů, samice mívá i 4 snůšky do roka, ve kterých je počet vajec okolo 4-10ks kdy je jedna snůška je rozdělená do dvou to znamená že v jedné snůšce bývají 2 vrhy vajec. Vejce přemístíme do inkubátoru s teplotou kolem 29°C. Mláďata se líhnou zhruba po 60-ti dnech inkubace. Mláďata, která se vylíhnou, měří zhruba 13 cm i s ocasem. První 3 dny tráví žloutkový vak, poté samostatně přijímají malé cvrčky a kobylky. Zvířata dospívají v 1,5 roce života.

Závěr:
Tato zajímavá zvířata jsou na chov poměrně náročná a jejich cena se pohybuje okolo 700,-KČ /ks. Ovšem nejhezčími bazilišky jsou bazilišci zelení ( basiliscus plumifrons), kteří dosahují délky i 80cm. Samci mají dvojitou helmu, která může mít i 7cm nechybí jim ani velký hřeben na hřbetě tak i na ocasu. 
Přeji úspěšný chov Petr Glogar.

pro www.teraristika.webgarden.cz spracoval Petr Glogar 


Žádné komentáře