Teraristika

.:Vítejte na stránkách jen o plazech a teraristice:.

Články

Bojga zlatá ( Chrysopelea ornata )

        článek Michala Savruka

Po kliknutí na nadpis se článek zobrazí ( jako všude...)Chrysopelea ornata


Třída:
Reptilia
Podřád: Serpentes
Čeleď: Colubridae
Rod: Chrysopelea

 

Český název: Bojga zlatá
Výskyt: Indonésie
Velikost: 130-150cm
Zbarvení: zelená,občas místy červená s černým lemováním šupin.Zploštělá hlava se zelenými a černými pruhy.
Tělo: Štíhlé tělo, hlava je relativně výrazně oddělena od těla
Terárium: 60x60x65(d*š*v) pro pár

Chov: Relativně náročný chovanec,který si špatně zvyká na manipulaci a v případě ohrožení kouše.Je to stromový druh hada,který má schopnost „plachtění“, jakoby zploští břicho, rychlostí se vymrští a „letí“.Samozřejmě padá k zemi a perfektně dopadne. Terárium by mělo být orientované spíše na výšku(já osobně používám terárium pro skupinu 1.2 85x45x90 d*š*v) s mnoha větvemi a je dobré použít živé nebo umělé kytky.Osobně dávám na větve i úkryt v podobě korkové kůry, pod kterou si rádi zalezou a mají pocit bezpečí.V teráriu by samozřejmě neměla chybět velká miska s vodou.Jako substrát požívám bukové štěpky.Další typ terária je 60x60x65(d*š*v) a do tohoto terária se hodí pár.V teráriu udržujeme denní teplotu 26-30 °C,  noční teplotou okolo 23 °C. Jednou až dvakrát za týden terárium porosím, a když mají žízeň tak pijí i z misky. I když žijí v tropickém pásu,tak v mém chovu neměli rádi vysokou vlhkost, takže jsem rosil hlavně proto, aby se napili.Vlhkost doporučuji udržovat okolo 60%.

 

Dospívají přibližně ve 3 letech.V přírodě žerou především gekony, tudíž ze začátku v teráriu nechtějí přijímat myši,ale dají se přeučit.Jsou oviparní, samice snáší na jaře 6-14 vajec , ale o jejich rozmnožování se toho moc neví,snad budu někdy moct podat nějaké informace z vlastního chovu.Mláďata jsou hodně malá a hubená,ale sami přijímají malé gekony. Většinou musí být násilně krmeni, např. myší nohou nebo žabím masem.


Tento druh nedoporučuji pro začínající teraristy.Mají zadní jedové zuby,ale jejich jed pro člověka není vůbec nebezpečný.pro www.teraristika.webgarden.cz spracoval Michal Savruk

Žádné komentáře