Teraristika

.:Vítejte na stránkách jen o plazech a teraristice:.

Články

Stavba teraríjní stěny

        článek Josefa Pitry

Po kliknutí na nadpis se článek zobrazí ( jako všude...)
Teraríjní stěna na druhý pokus

Rozhodl jsem se, že se s vámi podělím o zkušenosti získané při výstavbě stěny v teráriu. Doufám, že tímto článkem inspiruji takové lidi, kteří právě stojí před problémem s vybudováním co nejlevnější, nejrychlejší a dobře omyvatelné terarijní stěny, tak jako jsem před tímto problémem stál před časem i já.

Jak již stojí v nadpisu, vše se povedlo až na druhý pokus.

Proč, kde byla chyba?

Těch chyb bylo asi více, ale nejprve bych rád napsal o tom, jak stěna postupně vznikala, a proč sem ji budoval.

K rozhodnutí, že v teráriu bude stěna jsem došel z důvodu zvětšení prostoru (původní terárium 50 x 36 x 36 cm), ale aby se v něm má Lampropeltis triangulum campbelli cítila lépe, poněvadž i večer, když chce vylézt z úkrytu jde do terária světlo z chodby a  touto stěnou jsem tomu chtěl zabránit.

O tom, jak na to, jsem se poradil nejprve s jedním kamarádem teraristou, který mi v době mého dilema náhodou zaslal foto svého terária. Tam jsem jsi všiml, že má pěkně vyřešenou stěnu. Řekl mi, že je zhotovená ze sádry, smíchané v určitém poměru s cementem. ,,Balkon¨ byl z hotoven z polystyrenu, potřen též cementosádrou a zalit do monolitu zadní stěny. To celé se mělo natřít tónovacími barvami a pro omyvatelnost přetřít ochranným nátěrem.

A tak jsem se do toho pustil. Vše proběhlo dle kolegových rad. Celé terárium jsem dal na své místo v pokoji a vypustil jsem do něho svého chovance.

Velmi nemilé překvapení na mě čekalo třetí den ráno po nainstalování terária. Při běžné kontrole jsem jsi všiml jakýchsi tmavých skvrn v horní části stěny. Při bližším zkoumání jsem zjistil, že se jedná o plíseň.

Kde se vzala, když jsem nerosil?

Nevím proč, ale napadlo mě podívat se na stěnu zezadu. Mezi sklem a stěnou byla vysrážená voda, která se pochopitelně neměla kam vsáknout.  Voda se tam dostala zřejmě při výstavbě. Zrovna mrzlo, a i když jsem to dělal v garáži, kde je poměrně teplo, ale velká vzdušná vlhkost.

Tedy stěna musela ihned ven. Hada jsem dal do provizorního terária (30 x 30 x 35 cm). Když jsem do té stěny dloubl nožem, zjistil jsem, že stěna je zaschlá jen pár centimetrů do hloubky a zbytek  vůbec. Tak jsem dloubl  po druhé a celá stěna spadla.  Naštěstí se to obešlo bez škod na skle.

Nyní jsem řešil otázku nové stěny, která bude levná, poměrně rychlá a hlavně, abych se vyvaroval vzniku plísní.

Tedy zvítězila varianta, které byla základem polystyrenová deska o tloušťce  20 mm. Tu jsem nařezal na rozměry  zadní a dvou bočních stěn, přičemž boky musí být kratší o sílu kompletní zadní stěny,aby ji mohly jakoby zapřít.

Na takto nakrácené desky sem nanesl slaboučkou vrstvu lepidla na dlažbu a na tu přišly nařezané ¨patvary¨ ze zbytků dlažby imitující kameny, které zbyly z dob stavby našeho domu. To  jsem nechal doma u kamen zaschnout a druhý den jsem to zaspároval též lepidlem na dlažbu, jen jsem ho naředil víc řidší. Pro lepší spárování jsem zhotovil jakési dřevěné mantinely a zalil jsem to celé lepidlem. Opět jsem to dal ke kamnům. Po částečném zaschnutí jsem vlhkým hadrem vyčistil dlaždice, nechal doschnout. Po zaschnutí jsem opatrně sejmul dřevěný rámeček.

V této fázi jsem to celé nalakoval. Po zaschnutí laku nic nebránilo nainstalování stěn do terária. Nejprve zadní a pak boky, které vyspárují tu zadní. Rohy jsem zatáhnul nepatrně silikonem, jen aby se mezi desky náhodou nedostala nějaká voda a nevznikla plíseň. Ještě boční stěny byly na jednom místě lehce přichyceny na silikon, aby byli opravdu stabilní.  Do rohů jsem ještě vlepil ¨balkony¨, též z dlažby.

Závěrem bych jen chtěl říci, že jsem se setkal s mnoha kritickými názory, co se týče použitého materiálu (dlažby), ale zdá se mi to jednoduché, rychlé, levné, dobře omyvatelné a esteticky to také není špatné.

Přeji všem chovatelů mnoho chovatelských úspěchů, a pokud jsem někoho tímto článkem inspiroval a do takovéto stěny se také pustí, tak mu přeji hodně zdaru.

Pokud by někomu v článku nebylo něco jasné, rád vysvětlím  na emailu: pitrysek.junior@email.cz

pro www.teraristika.webgarden.cz spracoval Josef Pitra

                                           

 
 


Žádné komentáře