Teraristika

.:Vítejte na stránkách jen o plazech a teraristice:.

Články

Užovka smrdutá ( Elaphe carinata )

        2. neméně zajímaví článek Michala Savruka 

Po kliknutí na nadpis se článek zobrazí ( jako všude...)Elaphe carinata

 
Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Čeleď: Užovkovití (Colubridae)
Druh: Užovka smrdutá (Elaphe carinata)
Výskyt: Jižní Čína, Severní Vietnam
Velikost: 170-200cm, vzácně až 230cm
Rozmnožování: jsou oviparní
Potrava: jedovatí i nejedovatí hadi,ještěři,savci,ptáci,myši, potkani
Orientační cena: Kolem 1000Kč mládě.

 

Zbarvení: Zbarvení je žluté až světle béžové, zvláště v první třetině těla. Šupiny jsou kýlnaté, černě olemované. Zbarvení mláďat je odlišné od dospělců, světle hnědé až lehce do zelena. Mláďata mají na hlavě černou kresbu,která zůstává po celý život,ale časem není skoro vidět.Mláďata se přebarvují v 1 roce až 3 letech.

 

Biotop: Elaphe carinata žije převážně v pahorkatinách a nižších horských polohách, vyskytuje se až do výšek 3200m nad mořem Vyskytuje se na okrajích luk, v křovinách, v bambusových porostech i na okrajích polí.

 

Chov: Tento druh je relativně nenáročný na chov,ale je dost agresivní, když se bere do rukou tak vypouští z kloaky docela dost páchnoucí sekret.Je to zemní druh hada i když se velice rádi prolezou po větvích.Chovám je odděleně,protože jak jsem již psal jsou dost agresivní a krmení je tudíž obtížné,když se chová např. pár v jednom teráriu.A navíc žerou i hady,ale o kanibalismu jsem zatím neslyšel.Terárium pro samici mám 100x55x60(d*š*v) a pro samce 80x60x60.Jako substrát používám bukové štěpky.V teráriu by neměla chybět velká nádoba s vodou,úkryt dostatečné velký,ale pevný. Já používám keramické úkryty,protože oni rádi prolézají celé terárium a „hrabou“. Navíc všechno přesunou tak jak chtějí, proto mám pevný úkryt.Dále samozřejmě by neměla chybět nějaká pěkná větev na lezení.Občas tráví na větvích celé dny a na zem slezou jen málokdy a potom zas mají období, kdy na větev ani nevlezou.Nejsou ani moc náročné na teploty, já udržuji denní teploty okolo 26°C s nočním poklesem na 20-22 °C.Vlhkost udržuji občasným rosením,ale není skoro potřeba.Pijí z misky a vlhkost až tolik nepotřebují.Samozřejmě hodně rosím, když jdou hadi do svleku.Dospělé jedince krmím jednou za 2-3 týdny potkany. Mláďata každý týden, potravu dávám samozřejmě podle velikosti hadů.Přes léto svítím 12hodin denně a přes zimu je zimuji.

 

Rozmnožování: Páření nastává na jaře po zimování.Zimuji od prosince do konce února při teplotách okolo 6-7°C .Hadi se zimovat nemusí,ale pro rozmnožení je to dobrý faktor,který pomůže.Občas se doslýchám,že jsou to hadi špatně se množící,ale záleží na jedincích. Po 2-3 měsících od páření samice klade 6-12 vajec, která se inkubují 50-60 dní při teplotě 27-29°C. Vylíhlá mláďata jsou zhruba 30cm dlouhá a docela robustní. Okolo 7.-14. dne přichází první svlek.S rozkrmováním nebývá problém,ale samozřejmě jsou i vyjímky.

pro www.teraristika.webgarden.cz spracoval Michal Savruk
Žádné komentáře